O autorze
Z zawodu jestem matematykiem, ale przez 30 lat pracowałem w informatyce teoretycznej, a przez następne 20 prowadziłem rodzinną firmę cukierniczą istniejącą od roku 1869. Później — po przekazaniu zarządu firmy synowi Łukaszowi i synowej Małgosi — znów powróciłem do uczenia, choć nie informatyki, ale zarządzania. Szczególnie interesują mnie współczesne aspekty zarządzania jakością, a w tym motywowanie godnościowe jako przeciwieństwo metody kija i marchewki. Interesuje mnie też gospodarka wolnorynkowa, ekologia języka ojczystego (mówmy „w cudzysłowie”, a nie „w cudzysłowiu”) i parę innych tematów. Po pracy lubię teatr, muzykę baroku, Gabriela Garcię-Marquez, narty (zjazdowe i ski-alpinizm), wioślarstwo (skif), windsurfing i rower górski.
Mam też szczególną prośbę do dyskutantów: na moim blogu nie używajcie wulgaryzmów i innych nieobyczajnych zwrotów i określeń. Dyskutujmy na argumenty, a nie na epitety. Spróbujmy, może nam się uda.

Mikrosponsoring w Internecie i Muzyczny Kwartał Warszawy

W roku 2006 Muhammad Yunus otrzymał nagrodę Nobla za opracowanie i zrealizowanie koncepcji mikropożyczek. Mikropożyczki do kwoty rzędu kilku do kilkunastu dolarów udzielane najuboższym mieszkańcom Bangladeszu (dziś już chyba nie tylko). Dzięki nim miliony ludzi w istotny sposób poprawiły swoje warunki życia, bo za tymi pożyczkami szła możliwość spożytkowania tlącej się w nich energii. Mikropożyczki wspierając pojedynczych ludzi, ale na masową skalę, spowodowały masowy efekt wychodzenia z biedy dużych społeczności jednej z najuboższych części świata.

Ideą o podobnej proweniencji, choć innej zasadzie działania, jest mikrosponsoring. Polega on na społecznej zbiórce małych kwot, których suma składa się na znaczącą całość. Tak właśnie działa Orkiestra Świątecznej Pomocy Jerzego Owsiaka - oby żyła nam wiecznie. Jednakże Owsiak angażuje w swoje działanie gigantyczną pracę tysięcy wolontariuszy, co zresztą jest dodatkowym, niezwykle cennym społecznie efektem jego działalności.

Dziś w dobie Internetu mikrosponsoring staje się dostępny dla wszystkich, którzy mają coś do zaoferowania, jedni - niewielką kwotę, inni - coś społecznie ważnego i użytecznego. Istnieją też witryny internetowe, dzięki którym udzielanie mikrosponsoringu staje się możliwe. Jedną z takich witryn jest www.wspieramkulture.pl, a jedną z tych społecznie użytecznych akcji są Koncerty Urodzinowe organizowane przez Stowarzyszenie Mieszkańców Ulicy Smolnej (www.smolna.eu). Pierwszy taki koncert został zorganizowany w 2010 roku z okazji obchodów dwusetnej rocznicy urodzin Fryderyka Chopina. Trwał nieprzerwanie przez 171 godzin, wystąpiło w jego programie 296 artystów z 16 krajów, których słuchało ponad 30 tysięcy wielbicieli Fryderyka. Później odbyły się dwa następne. Wszystkie częściowo dofinansowane przez władze Warszawy. Na planowany czwarty, ten w roku 2013, w kasie miejskiej zabrakło pieniędzy. Musimy je zebrać sami, a czasu niewiele, bo urodziny Fryderyka są tylko raz w roku. Jak piszą organizatorzy:

22 lutego 2013 r. o godzinie 19.00 w dniu metrykalnych urodzin Chopina, w auli Centralnej Biblioteki Rolniczej, przy Krakowskim Przedmieściu 66, rozpoczyna się rocznicowe koncertowanie. Potrwa aż do 1 marca, czyli do dnia, w którym Fryderyk obchodził urodziny. Będzie 8 niezapomnianych wieczorów.


I oczywiście, jak tradycyjnie już wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

A Koncerty Urodzinowe to jedynie cześć większego projektu pod nazwą Muzyczny Kwartał Warszawy. Początkowa idea była taka, aby w kwartale miasta ograniczonym ulicami Aleje Jerozolimskie, Nowy Świat, Tamka i skarpą nadwiślańską organizować życie muzyczne miasta. Aby wyjść z sal koncertowych na ulice, podwórka, ale też do restauracji i kawiarni, no i oczywiście do kościołów. I to się już dzieje, a wszystko za sprawą garstki wolontariuszy z ulicy Smolnej.

Zwracam się więc do moich czytelników z apelem o wsparcie tej ważnej akcji. Na sponsorów czekają specjalne atrakcje i wyróżnienia poczynając od kwoty 20 zł wsparcia. Wszelkie dalsze szczegóły, jak też i możliwość wniesienia wpłaty (trzeba mieć konto internetowe w banku) pod adresem http://wspieramkulture.pl/projekt/51-Koncerty-Urodzinowe.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...