O autorze
Z zawodu jestem matematykiem, ale przez 30 lat pracowałem w informatyce teoretycznej, a przez następne 20 prowadziłem rodzinną firmę cukierniczą istniejącą od roku 1869. Później — po przekazaniu zarządu firmy synowi Łukaszowi i synowej Małgosi — znów powróciłem do uczenia, choć nie informatyki, ale zarządzania. Szczególnie interesują mnie współczesne aspekty zarządzania jakością, a w tym motywowanie godnościowe jako przeciwieństwo metody kija i marchewki. Interesuje mnie też gospodarka wolnorynkowa, ekologia języka ojczystego (mówmy „w cudzysłowie”, a nie „w cudzysłowiu”) i parę innych tematów. Po pracy lubię teatr, muzykę baroku, Gabriela Garcię-Marquez, narty (zjazdowe i ski-alpinizm), wioślarstwo (skif), windsurfing i rower górski.
Mam też szczególną prośbę do dyskutantów: na moim blogu nie używajcie wulgaryzmów i innych nieobyczajnych zwrotów i określeń. Dyskutujmy na argumenty, a nie na epitety. Spróbujmy, może nam się uda.

Apel muzealników polskich

Dziś nie publikuję własnego tekstu, ale dramatyczny apel muzealników, pod którym już się podpisałem.

APEL MUZEALNIKÓW POLSKICH DO MINISTRA KULTURY
W SPRAWIE MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ W GDAŃSKU

Jako polscy muzealnicy, w tym członkowie Komitetu Narodowego ICOM Polska Międzynarodowej Rady Muzeów i Stowarzyszenia Muzealników Polskich, wyrażamy wielkie uznanie dla zespołu kierowanego przez dyrektora Pawła Machcewicza za zaprojektowanie i stworzenie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Jest to wybitne osiągniecie muzealnicze, wyróżniające się w skali międzynarodowej i uzupełniające infrastrukturę kultury polskiej o placówkę z wielkim i potrzebnym potencjałem edukacyjnym.


W ciągu krótkiego czasu powstała ekspozycja wywierająca wielkie wrażenie na zwiedzających, która pozwala im poznać w sposób niezwykle emocjonalny, ale zarazem zgodny z osiągnięciami nauki i wolny od partykularnych stereotypów, obraz tego największego kataklizmu ubiegłego stulecia. Podstawą muzeum jest zaś wyjątkowa kolekcja, licząca ponad 40.000 unikatowych obiektów, na którą - co jest ewenementem na skalę światową - składają się w znacznej mierze depozyty i dary, w tym również te od licznych muzeów polskich i zagranicznych.

Dziękując twórcom muzeum, apelujemy do Pana Ministra Kultury Prof. Piotra Glińskiego, o wsparcie jego jak najszybszego otwarcia w autorskim kształcie, i o umożliwienie polskiej i zagranicznej publiczności zapoznania się z tym wielkim osiągnięciem polskiej kultury.


Poparcie apelu muzealników należy wysyłać na adres:
Jerzy Halbersztadt
Wiceprzewodniczący Komitetu Narodowego ICOM Polska
Międzynarodowej Rady Muzeów
Prezes Fundacji Partnerstwo w Kulturze
tel. +48 601 214947
e-mail: jh@jerzyhalbersztadt.pl
Twórca i do 2011 r. dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie
W latach 1992-2003 dyrektor Programu Polskiego Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie
Organizator i pierwszy dyrektor Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego otwartego w 1989 r.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...